„Neleiskite vėžiui užvaldyti Jūsų gyvenimo...“

2017-02-07

 

„Neleiskite vėžiui užvaldyti Jūsų gyvenimo...“

Tokia pagrindinė naujos interneto svetainės kiekvienadienabrangi.lt mintis. Svetainė ir Pasaulinės vėžio dienos išvakarėse pasirodęs leidinys „Aš ir metastazavęs krūties vėžys“ turėtų tapti asmeniniu vadovu moterims, išgirdusioms šią negailestingą diagnozę.

„Šiandien tiesiog kvėpuokite. Kad ir ką Jūs šiandien jaučiate, viskas yra normalu. Jūsų savijauta sužinojus diagnozę negali būti teisinga arba klaidinga... Šiuo metu pasaulyje yra daugybė moterų, kurios taip pat sužinojo, kad serga metastazavusiu krūties vėžiu, ir jaučiasi taip pat kaip ir Jūs. Ir kiekviena iš Jūsų suras būdą, kaip gyventi sergant šia liga, kol galiausiai pasijus stipresnė. Ši stiprybė kiekvieną dieną pamažu didės“, – taip pradedama leidinys „Aš ir metastazavęs krūties vėžys“ .

 

Viskas, kas rašoma šioje knygoje ir interneto svetainėje, nėra išgalvoti faktai ar sausa teorija. Tai su šia diagnoze realiai susidūrusių moterų bei joms padėjusių ir padedančių medikų mintys, jausmai patirtis. Leidinyje aptariama visas spektras klausimų, kylančių moterims, sužinojusioms, kad serga metastazavusiu krūties vėžiu. Kalbama apie gydymą, naujausius jo metodus, apie galimus šalutinius poveikius ir būdus jiems palengvinti. Ko klausti gydytojo, ką valgyti, kaip sportuoti, kaip pasakyti apie diagnozę savo darbdaviui – visos šios temos taip pat paliečiamos knygoje. Pacientėms skirto vadovo kūrėjai nueina dar toliau, aptaria pačias jautriausias, intymiausias temas, kurios iki šiol būdavo apeinamos panašiuose leidiniuose, kelios jų: kaip tvarkytis su užplūstančiomis emocijomis; kaip liga gali pakeisti santykius su partneriu; kaip pranešti apie ligą artimiausiems, brangiausiems žmonėms – vaikams, tėvams, draugams?

 

„Ši knyga yra pacienčių, sergančių krūties vėžiu, stalo knyga. Maldos ir atsakymo ieškojimo knyga. Gal ji neatsakys į visus rūpimus klausimus, bet tikrai parodys kelią, kur ieškoti to atsakymo ar ko paklausti. Manau, Lietuvos onkologijos istorijoje tai yra pirmasis leidinys, skirtas paprastam, šiltam ir negąsdinančiam ligos pažinimui,“ – sako apie šią knygą Alvydas Česas, Lietuvos chemoterapeutų draugijos pirmininkas, Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos chemoterapijos skyriaus vedėjas.

 

„Šią knygą rekomenduočiau kiekvienam, kas susidurs su krūties vėžiu – joje pacientės ir jų artimieji ras ne tik išsamią informaciją apie ligą, patarimus, bet ir žinią, kad ši liga yra kontroliuojama, kad gyvenimas su piktybine liga gali būti pilnavertiškas“, – pratęsia kolegos mintį Jurgita Gudaitienė, LSMU MA MF Onkologijos instituto gydytoja onkologė chemoterapeutė.

 

Knyga bus platinama per gydymo įstaigas moterims, sergančioms mestastazavusiu krūties vėžiu. Svetainės adresas: www.kiekvienadienabrangi.lt . Kodėl toks pavadinimas? Nes dažnai taip nutinka, kad būtent liga padeda labai gerai suprasti, kokia brangi gali būti kiekviena diena.

 

„Aš dažnai girdžiu žmones sakant, kad ankstyvuoju krūties vėžiu sergančios moterys turi išmokti gyventi po krūties vėžio, o metastazavusiu krūties vėžiu sergančios moterys turi gyventi sirgdamos krūties vėžiu... Žinoma, vėžys visada bus su Jumis, tačiau turite neleisti jam užvaldyti Jūsų gyvenimo. Jūs tebesate Jūs ir gyvenime yra tiek daug ką mėgti ir mylėti. Pradėkite maksimaliai naudotis kiekviena minute, po to – kiekviena diena, kiekvienu mėnesiu, kiekvienais metais…“– tvirtina viena iš knygos autorių. Ir tai turbūt pati svarbiausia žinia, kurią knygos kūrėjai nori perduoti krūties vėžiu susirgusioms moterims. Beje, ne tik joms. Ir knygoje, ir svetainėje vertingos informacijos ras visi, išgirdę vėžio diagnozę, bei jų artimieji.

 

Knygą parengė tarptautinė autorių grupė – medikai ir metastazavusiu krūties vėžiu sergančios moterys. Lietuvoje prie jos leidimo ir informacijos rinkimo, tikslinimo prisidėjo: pacientų organizacijos Nacionalinė krūties ligų asociacija, asociacija „Onkologija.lt“, Lietuvos chemoterapeutų draugija, Nacionalinis vėžio institutas, VUL Santariškių klinikos, LSMU ligoninė Kauno klinikos, Klaipėdos universitetinė ligoninė, „Pfizer Oncology“.

Krūties vėžio statistika

Europoje per metus registruojama 464 200 naujų krūties vėžio atvejų ir 131 260 mirčių (Stewart B., Wild C., International Agency for Research on Cancer. World Health Organization, World Cancer Report. 2014)

Lietuvoje 2012 m. diagnozuota 1526 krūties vėžio atvejai, 565 moterys nuo šios ligos mirė (Vėžio registro duomenys, http://www.nvi.lt/wp-content/uploads/2016/04/Vezys_lietuvoje_2012.pdf)

Iki 30 proc. moterų, kurioms diagnozuojamas ir gydomas ankstyvos stadijos krūties vėžys, liga progresuoja iki metastazavusio krūties vėžio, kuris nustatomas, kai navikas išplinta iš krūties į kitus organus.  

 

Plačiau: http://www.kiekvienadienabrangi.lt/