NAUJI VĖJAI gydant kiaušidžių vėžį

2014-02-04

Informacinis pranešimas 2014-02-04
NAUJI VĖJAI gydant kiaušidžių vėžį

Kiaušidžių vėžys – klastinga liga, pelnytai vadinama „tyliuoju žudiku“ kasmet nusineša daugybės moterų gyvybes. Taip yra todėl, kad ši vėžio rūšis neturi specifinių simptomų, todėl dažniausiai diagnozuojama per vėlai, o realiai išgydyti šį vėžį galima tik „sučiupus“ jį pirmoje - antroje stadijoje, kol dar nėra išplitęs. Deja, praktika rodo, kad kiaušidžių vėžys dažniausiai diagnozuojamas trečioje ketvirtoje stadijoje. Kiaušidžių vėžiu sergančios pacientės gydomos chirurginiu būdu, chemoterapija, tačiau po gydymo daugiau nei pusei pacienčių liga atsinaujina, o jų išgyvenamumo laikotarpis – trumpesnis nei penkeri metai. Turint omenyje, kad kiaušidžių vėžys – jaunų moterų liga (amžiaus vidurkis – 35 metai), tai didelė netektis visuomenei. Juk kiaušidžių vėžiu kasmet Lietuvoje suserga apie 400 moterų.

Medicina žengia į priekį ir į pagalbą sergančioms kiaušidžių moterims jau galima pasitelkti modernią – taikinių terapiją. Naudojant ją pirminio gydymo ar atsinaujinusios ligos gydymo metu, išgyvenamumas pailgėja, ligos atsinaujinimo galimybė – ženkliai sumažėja, pailgėja gyvenimo be ligos periodas.

Tik faktai:

 • Kasmet pasaulyje diagnozuojama daugiau nei 200,000 naujų kiaušidžių vėžio atvejų,tai antras pagal dažnį moterų onkologinis susirgimas.
 • Ligos pradžia slapta, nėra skryningo programų. Todėl:
  - Daugiau nei 50% pacienčių diagnozuojamas jau III–IV stadijos kiaušidžių vėžys
  - Kiaušidžių vėžys – dažniausia moterų mirtingumo nuo onkoginekologinių susirgimų priežastis
 • Standartinis pažengusio kiaušidžių vėžio gydymas – chirurginis gydymas bei pooperacinė chemoterapija platinos ir taksanų pagrindu
 • Jautrumas pirmos eilės chemoterapijai didelis, tačiau apie 70 – 80% pacienčių, po šio gydymo liga recidyvuoja (atsinaujina)
 • II-os eilės gydymo rezultatai nepakankami dėl išsivystančio chemorezistentiškumo (išsivysto ligos atsparumas chemoterapijai), nedidelio ir trumpalaikio efektyvumo.
 • Todėl svarbu efektyviausią gydymą skirti pačioje ligos pradžioje. Efektyviausias gydymas – chemoterapija kartu su taikinių terapija
 • Išgyvenamumas penkerius metus, susirgus kiaušidžių vėžiu, remiantis Eurocare – 5duomenimis yra 31, 7 proc.
 • Liga dažniausiai nustatoma jau išplitusi, 3-4stadijoje ir nežiūrint viso pritaikyto gydymo dažniausiai ji atsinaujina –5-erius metus be ligos recidyvo išgyvena tik apie 13 – 22 proc. ligonių.

Vaistų kiaušidžių vėžiui gydyti registracijos istorijoje – geros naujienos

Bevacizumabas – pirmas vaistas daugiau nei po 15 metų, pagerinęs kiaušidžių vėžio gydymo rezultatus (pailgėjo išgyvenamumas ir berecidyvinis periodas). Gydymas šiuo preparatu suteikia daugiau galimybių moterims, sergančioms kiaušidžių vėžiu gyventi be ligos: išgyvenamumo tikimybė pagerėja 36 procentais.

Gydymas bevacizumabu kartu su chemoterapija yra rekomenduojamas Europos onkologų asociacijos ir jau keletą metų sėkmingai taikomas kitose Europos šalyse.

 Lietuvoje gydymo pagal šiuolaikines gydymo rekomendacijas galimybes riboja:

 • Nėra laisvai prieinamas gydymas taikinių terapija – bevacizumabu
 • Ne visi reikalingi vaistai yra kompensuojami.

Kiaušidžių vėžio atvejų skaičius

 Per metus Lietuvoje diagnozuojama apie 400  kiaušidžių vėžio atvejų, pusė iš jų yra pažengusių (3-4) stadijų, kurioms reikalingas gydymas bevacizumabu. Pacienčių, kurioms reikalingas šis gydymas kasmet yra apie 70-80.

 Kiaušidžių vėžio atkryčio gydymo problemos

 • Efektyviausio gydymo užtikrinimui būtinas naujų vaistų - bevacizumabo - prieinamumas.
 • Pacienčių gydymo bei stebėsenos po gydymo užtikrinimas specializuotuose centruose

 Šiuo metu Lietuvoje gydymą bevacizumabu gauna vos kelios kiaušidžių vėžiu sergančios pacientės. Vaistas joms išimties tvarka skiriamas iš žarnyno vėžiui centralizuotai perkamų vaistų kiekio, kelios pacientė gauna vaistą labdaros principu.

 Nei vienas iš būdų nesuteikia saugumo jausmo, o vaisto perėmimas iš kita liga sergančių pacientų kelia ir etinių problemų.

 Todėl manome, kad tos moterimis, kurioms būtinas gydymas moderniu preparatu bevacizumabu turėtų pasirūpinti valstybė. Nes moters sveikata ir gerovė – visuomenės sveikata ir gerovė.

Informaciją parengė
Dalia Bielskytė
Asociacija Onkologija.lt
+370 655 62121