Po emociškai stipraus filmo klaipėdietės gydytoją užplūdo klausimais

2017-03-23

Ligos sukėlėjas žinomas

 

Gimdos kaklelio vėžys iš kitų išsiskiria tuo, kad jo priežastis yra žinoma – jį sukelia žmogaus papilomos virusas, žinomas kaip ŽPV. Šiuo virusu gali užsikrėsti kiekviena lytiškai aktyvi moteris. Tačiau net ir užsikrėtus ŽPV dar nereiškia, kad moteris susirgs. Svarbiausia – nepamiršti kelio pas gydytoją.

 

Anot renginyje dalyvavusios Klaipėdos universitetinės ligoninės Ginekologijos departamento Ginekologijos dienos chirurgijos skyriaus vedėjos Irenos Šlepavičienės, visgi moterys randa begalę priežasčių neapsilankyti pas ginekologą: „Vienos teisinasi laiko trūkumu, kitos dėmesį pirmiausia koncentruoja į šeimą, darbą, savo grožio puoselėjimą. Tuo tarpu gražios ir laimingos mes, moterys, būsime tuomet, kai būsime sveikos. Todėl reikia ne tik apsilankyti pas gydytoją, bet ir domėtis ligos prevencija.“

 

Šiandien Lietuvoje moterys, apsilankiusios pas ginekologą, gali paprašyti joms atlikti visus svarbiausius prevencinius tyrimus, kurie užkirstų kelią ligai ir garantuotų ramybę. Svarbu žinoti, kad, kad laiku nustatytas gimdos kaklelio vėžys yra išgydomas.

 

Kalbėti apie ŽPV – stigma

 

Filmo „Tavo mylimas žmogus: ŽPV epidemija“ autoriai yra du vyrai žurnalistai dokumentalistai Frederic Lumiere ir Mark Hefti, iki tol kūrę filmus karo tematika.

 

Abu žurnalistus suintrigavo žinia apie žmogaus papilomos virusą (ŽPV) ir tai, kad yra gerai žinoma, jog kai kurie šio viruso tipai sukelia vėžį. Taip kilo idėja sukurti filmą apie ŽPV virusą ir pražūtingą gimdos kaklelio vėžį.

 

Autoriai sako, kad net ir JAV ši tema buvo ilgą laiką absoliutus tabu. „Šį virusą supanti stigma yra baisiausias dalykas. Jei daugiau moterų šnekėtų su savo draugais ir savo šeimos nariais apie šį virusą, diagnozę, tada žmonės nebijotų nebūtų dalykų, aktyviau tikrintųsi. Juk beveik kiekvienas turi šansą užsikrėsti šiuo virusu per savo gyvenimą. Šis tabu tiek gajus visuose socialiniuose sluoksniuose, kad minios vyrų ir moterų net gėdijasi palaikyti ŽPV prevencijos kampanijas socialiniuose tinkluose. Metas pribaigti šią stigmą ir pradėti šviesti žmones“, – įsitikinę filmo kūrėjai.

 

 

Pavojingiausi – du ŽPV tipai

 

Yra nustatyta daugiau kaip 100 žmogui pavojingų ŽPV tipų, tačiau tik 14-a jų siejami su didele gimdos kaklelio vėžio rizika. Net 70 proc. ligos atvejų sukelia didžiausios rizikos 16-as ir 18-as ŽPV tipai. Todėl konsultuojantis su savo gydytoju periodiškai moterims rekomenduojama atlikti ne tik valstybinės finansuojamą citologinį tepinėlio tyrimą (PAP tyrimą), bet ir didelės onkologinės rizikos ŽPV tyrimą. Pastarasis nustato, ar moteris užsikrėtusi pačiais pavojingiausiais ŽPV tipais bei kitais didelės rizikos viruso tipais.

 

Deja, beveik pusei moterų, nepaisant gausaus prevencinių tyrimų arsenalo, gimdos kaklelio vėžys yra nustatomas tuomet, kai jau yra vietiškai pažengęs. Tačiau gera žinia šioms moterims ta, kad šiandien Lietuvos medikai turi visas galimybes joms taikyti inovatyviausią gydymą – biologinę terapiją, kuri drauge su jau taikoma chemoterapija, prailgina moterų, kurioms nustatytos metastazės dėl gimdos kaklelio vėžio, išgyvenamumą.

 

Asociacijos Onkologija.lt prezidentė Zita Zamžickienė sako, kad šia iniciatyva siekiama įkvėpti Lietuvos moteris domėtis savo sveikata ir dažniau lankytis pas medikus. „Tai būtina tam, kad nepražiūrėtume savęs, kad vieną dieną nebūtų skaudžiai per vėlu“, – sako Z. Zamžickienė.

 http://www.ve.lt/naujienos/sveikata/sveikata/po-emociskai-stipraus-filmo-klaipedietes-gydytoja-uzpludo-klausimais-1541015/