Vėžio gydymas Lietuvoje

Vienas chirurgas operacinėje – ne karys. Arba apie unikalias daugiaprofilines operacijas

Moteriai nustatytas išplitęs kiaušidžių vėžys, nukeliavęs į kepenis, įaugęs į daugybę kraujagyslių. Dar prieš dešimtmetį jai būtų pašalintas navikas, paskirta chemoterapija, ir liktų tik laukti, tikintis, kad Dievas suteiks laiko gyventi patiriant kuo mažiau fizinių kančių.

Šiandien Lietuvoje tokiems ligoniams atliekamos išplėstinės chirurginės operacijos, o joms ruošiasi dešimties specialybių medikai.

„Šiuolaikinėje medicinoje tokia komandos sudėtis ir operacijos pobūdis yra milžiniškas žingsnis į priekį ir nauja viltis tokiems pacientams”, - sako dr.Vilius Rudaitis, Vilniaus universitetines ligoninės Santariškių klinikų II-ojo ginekologijos skyriaus vadovas.

„Anksčiau kai kurioms pacientėms, kurioms diagnozuodavome išplitusią onkologinę ligą, net ir įdėjus visas pastangas po operacijų likdavo ligos židinių. Todėl jos neturėjo didelių galimybių gyventi ilgiau.

Dabar viskas sutelkta į tai, kad būtų įmanoma pašalinti ne tik kiekvieną matomą ar apčiuopiamą, bet ir nematomą, neapčiuopiamą likutinį auglį. Tai daroma sudėtingų, komandinių, daugiaprofilinių operacijų metu”.

Tai labai sudėtingos operacijos, dažnai trunkančios 6 – 8 valandas, į kurias neretai tenka pakviesti ir patyrusį kraujagyslių chirurgą. Atrodytų, ką ginekologinėje operacijoje gali veikti kraujagyslių chirurgas?

Daugiau nei keturiasdešimties metų darbo patirtį turintis Vilniaus universiteto Santariškių klinikų kraujagyslių chirurgas Marijus Gutauskas sako, kad tai - tikras iššūkis. Prie to paties stalo operacinėje tenka dirbti kartu su onkologais, ginekologais, pilvo chirurgais.

„Būna labai sudėtingų patologinių būklių, kai vėžys išplinta arba iš jo išauga kiti augliai. Navikas lenda visur – į aplinkinius organus, kartais apgaubia labai stambias kraujagysles, jas perauga. Tokiu atveju reikalingas kraujagyslių chirurgas. Jis ranka rankon dirba su ginekologu, pilvo chirurgu. Tokios operacijos rizikingos, bet jos pasiteisina, o tokių pacientų gyvenimo trukmė žymiai ilgėja."

Kai dėl išplitusių, nepašalinamų kasos, tulžies latakų, tiesiosios žarnos, dvylikapirštės žarnos ar stemplės auglių susiraurėja kraujagyslės, jos endoskopiškai praplečiamos stentais.

Jeigu auglys yra išplitęs, pavyzdžiui, pilvo srityje, ligoniams atliekamos sudėtingos onkologinės operacijos, kurių metu šalinami keli auglio pažeisti organai, o jei reikia – atliekamos pilvo kraujagyslių rekonstrukcinės operacijos.

Kai vėžys išplinta į pilvaplėvę, taikoma intraperitoninė hiperterminė chemoterapija.

Vėžys dabar nėra tokia grėsminga liga – ypač pastebėta laiku.

„Šiuolaikinėje chirurgijoje nebesi vienas lauke, - sako profesorius Kęstutis Strupas. - Tai išskirtinė medicinos sritis, kuri reikalauja labai geros visų komandų sąveikos, nes be vienas kito mes daug ko negalime. Pastaraisiais metais, gerėjant chirurginei technikai, progresuojant reanimacijos galimybėms, daugiaprofilinių operacijų atliekama vis daugiau”.

Chrirugams labai padeda kontrastinė kompiuterinė tomografija.

Dr. V. Rudaitis sako: „Kai rengiesi nuožmiam karui su piktybine liga, kažkas turi būti žvalgyboje. Šioje vietoje - neįkainojamas radiologų indėlis. Jie mums padeda dar prieš operaciją tiksliai nustatyti, kur yra net menkiausi ligos židiniai. Tada jau mes, įvairių sričių chirurgų komanda, planuojame operaciją. Galime nuspėti jos trukmę, numanyti, kiek pacientas neteks kraujo, kur jis atsidurs po operacijos - liks ilgiau reanimacijoje ar grįš į skyrių”.

Kontrastinė kompiuterinė tomografija - radiologinis tyrimo metodas, paremtas rentgeno spinduliais. Tai atskaitos taškas, lemsiantis kažkam ligos ar net gyvenimo trukmę. Po jo medikų komanda pasirenka gydymo taktiką ir numato kelis ėjimus į priekį.

Gydytoja radiologė Dileta Rutkauskaitė, VUL Santariškių klinikų onkologinių ir pilvo tyrimų poskyrio vyr.ordinatorė, teigia: „Kompiuterinė tomografija leidžia mums pamatyti patį naviką, visus metastazių židinius limfmazgiuose ar kepenyse. Šiais laikais kompiuterinė tomografija - tarsi aukso standartas vertinant bet kokios ligos išplitimą. Šiame amžiuje nėra kito būdo, leidžiančio mums taip nuodugniai apžiūrėti žmogaus kūno gelmes.”

Ši medikų komanda, atliekanti sudėtingas daugiaprofilines operacijas bei organų transplantacijas, yra sukaupusi didžiausią patirtį Baltijos šalyse. Savo kompetencija šie medikai prilygsta kolegoms iš pažangiausių pasaulio klinikų. 2011 m.

Apie biologinę terapiją