Lygiai prieš dvejus metus, simboliškai minint Pasaulinę kovos su vėžiu dieną, asociacija „Onkologija.lt“ ir šalies onkologai kreipėsi į politikus, atsakingus už sveikatos politikos formavimą, su prašymu, kad pacientėms, kurioms diagnozuotas pažengęs kiaušidžių vėžys, būtų kompensuojama biologinė terapija. Lygiai tiek laiko, nuo 2014 metų vasario mėnesio, pacientės nesulaukė nei atsako, nei vaistų.

Daugeliui atsinaujina

Pasak Nacionalinio vėžio instituto onkologės chemoterapeutės Linos Daukantienės, atlikus operaciją, o po jos pritaikius chemoterapiją, paprastai kiaušidžių vėžys kuriam laikui atsitraukia, tačiau jei navikas yra išplitęs, liga daugeliui moterų atsinaujina. Taikant šiuolaikinę terapiją laikas be ligos paūmėjimo būna gerokai ilgesnis nei taikant tik įprastą chemoterapiją, o tai yra labai svarbus faktorius.

Zamžickienė apgailestauja, kad Lietuvoje kiaušidžių vėžiu sergančios moterys yra nuskriaustos, jos negauna šiuuolaikinio gydymo, kuris prieinamas daugelyje Europos šalių. Per metus vien asociacija „Onkologija.lt“ neteko kelių dešimčių narių, sirgusių kiaušidžių vėžiu. Tarp jų ir vos dvidešimt trejų metų sulaukusi mergina.

Svarbi psichologinė būsena

Likusios gyvena viltimi, kovoja su šia klastinga liga ir viliasi, kad greitu laiku situacija pasikeis: joms bus prieinami šiuolaikiniai vaistai, suteikiantys viltį gyventi – ilgiau paauginti savo nepilnamečius vaikus ir anūkus.

„Kai kovoji su vėžiu labai svarbus yra ne tik gydymas, bet ir psichologinė būsena bei tikėjimas kad pasveiksi, o kai žinai, kad gauni pačius moderniausius vaistus ir gydymą, noras kovoti ir viltis, kad gyvensi ilgiau, gerokai sustiprėja, atsiranda daugiau ryžto kovoti“, – neslepia Z. Zamžickienė.

Kiaušidžių vėžys visame pasaulyje yra vadinamas tyliuoju moterų žudiku. Kol kas nėra sukurta jokia efektyvi kiaušidžių vėžio patikros programa, todėl paprastai liga diagnozuojama, kai vėžys jau yra pažengęs ir išplitęs.

Viso pasaulio medikai pripažįsta, kad priešingai nei nuo gimdos kaklelio vėžio, nuo kiaušidžių vėžio moterys kol kas negali apsisaugoti.

Polinkis sirgti kiaušidžių vėžiu gali būti paveldimas. Moterys, turinčios BRCA geno defektą, rizikuoja susirgti kiaušidžių vėžiu 40 kartų dažniau nei neturinčios. Aptikus šį geną sveikoms moterims, kurios jau neplanuoja turėti vaikų, dažnai rekomenduojama pašalinti kiaušides.