Prof. Daiva Vaitkienė pabrėžė, kad šiandien Lietuvoje pilną arsenalą prevencinių tyrimų ir priemonių, kurie užtikrina, kad moterys nemirtų nuo gimdos kaklelio vėžio: „Pavyzdžiui, kartu atliktas citologinis ir ŽPV tyrimai, neaptikus pokyčių, leidžia moteriai ramiai gyventi penkerius metus. Tai tyrimai, kurie gali aptikti net ne ligą, o jos riziką. Jei ji nustatoma, tuomet moteris privalo tikrintis dažniau. Visuomet akcentuojame, kad patikra yra skirta sveikam žmogui, o kai organizmas pradeda siųsti signalus, kad kažkas ne taip, tuomet jau būna diagnozuojama liga. Tuo tarpu laiku nustatytas gimdos kaklelio vėžys yra išgydomas“, – kalbėjo medikė.

Anot renginyje dalyvavusios profesorės Rūtos Nadišauskienės, gal įgimto drovumo apie gimdos kaklelio vėžį ir jį sukeliantį ŽPV vis dar mažai kalbama: „O kas liūdniausia, tai moterims atrodo, jog jei jaučiasi gerai, nieko neskauda, nėra jokių nemalonių simptomų, tai nėra jokio reikalo eiti pas ginekologą.“

Profesorė akcentavo, kad dažnai liūdną diagnozę išgirsta ne tik tos moterys, kurios dešimtmetį ar daugiau nesilankė pas ginekologą, bet ir tos, kurios lankėsi, tačiau nepasidomėdavo, koks yra tyrimo atsakymas, todėl laiku nebuvo imtasi reikiamų priemonių.

Kalbėti apie ŽPV – stigma visame pasaulyje

Filmo „Tavo mylimas žmogus: ŽPV epidemija“ autoriai yra du vyrai žurnalistai dokumentalistai Frederic Lumiere ir Mark Hefti, iki tol kūrę filmus karo tematika.

Abu žurnalistus suintrigavo žinia apie žmogaus papilomos virusą (ŽPV) ir tai, kad yra gerai žinoma, jog kai kurie šio viruso tipai sukelia vėžį. Taip kilo idėja sukurti filmą apie ŽPV virusą ir pražūtingą gimdos kaklelio vėžį.

Autoriai sako, kad net ir JAV ši tema buvo ilgą laiką absoliutus tabu. „Šį virusą supanti stigma yra baisiausias dalykas. Jei daugiau moterų šnekėtų su savo draugais ir savo šeimos nariais apie šį virusą, diagnozę, tada žmonės nebijotų nebūtų dalykų, aktyviau tikrintųsi. Juk beveik kiekvienas turi šansą užsikrėsti šiuo virusu per savo gyvenimą. Šis tabu tiek gajus visuose socialiniuose sluoksniuose, kad minios vyrų ir moterų net gėdijasi palaikyti ŽPV prevencijos kampanijas socialiniuose tinkluose. Metas pribaigti šią stigmą ir pradėti šviesti žmones“, – įsitikinę filmo kūrėjai.

Pavojingiausi – du ŽPV tipai

Yra nustatyta daugiau kaip 100 žmogui pavojingų ŽPV tipų, tačiau tik 14-a jų siejami su didele gimdos kaklelio vėžio rizika. Net 70 proc. ligos atvejų sukelia didžiausios rizikos 16-as ir 18-as ŽPV tipai. Todėl konsultuojantis su savo gydytoju periodiškai moterims rekomenduojama atlikti ne tik valstybinės finansuojamą citologinį tepinėlio tyrimą (PAP tyrimą), bet ir didelės onkologinės rizikos ŽPV tyrimą. Pastarasis nustato, ar moteris užsikrėtusi pačiais pavojingiausiais ŽPV tipais bei kitais didelės rizikos viruso tipais.

Deja, beveik pusei moterų, nepaisant gausaus prevencinių tyrimų arsenalo, gimdos kaklelio vėžys yra nustatomas tuomet, kai jau yra vietiškai pažengęs. Tačiau gera žinia šioms moterims ta, kad šiandien Lietuvos medikai turi visas galimybes joms taikyti inovatyviausią gydymą – biologinę terapiją, kuri drauge su jau taikoma chemoterapija, prailgina moterų, kurioms nustatytos metastazės dėl gimdos kaklelio vėžio, išgyvenamumą.

Asociacijos Onkologija.lt prezidentė Zita Zamžickienė sako, kad šia iniciatyva siekiama įkvėpti Lietuvos moteris domėtis savo sveikata ir dažniau lankytis pas medikus. „Tai būtina tam, kad nepražiūrėtume savęs, kad vieną dieną nebūtų skaudžiai per vėlu“, – sako Z. Zamžickienė.