Paįnekovė priduria, kad dažnai liūdną diagnozę išgirsta ne tik tos moterys, kurios dešimtmetį ar daugiau nesilankė pas ginekologą, bet ir tos, kurios lankėsi, tačiau nepasidomėdavo, koks yra tyrimo atsakymas, todėl laiku nebuvo imtasi reikiamų priemonių.

Kas sukelia gimdos kaklelio vėžį?

Beveik visada gimdos kaklelio vėžį sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV), kuris lengvai plinta lytiniu keliu. Net trys ketvirtadaliai aktyvų lytinį gyvenimą gyvenančių žmonių tam tikru gyvenimo laikotarpiu būna infekuoti vienu ar keliais ŽPV tipais. Daugumai moterų šios infekcijos natūraliai išnyksta iš organizmo, tačiau kai kurioms užsilieka ir praėjus dešimtmečiui nuo užsikrėtimo pradžios – sukelia vėžį.

Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų Onkoginekologijos centro vadovės prof. Daivos Vaitkienės, šiuo metu yra daug prevencinių galimybių ir tyrimų, kurie užtikrina, kad moterys nemirtų nuo gimdos kaklelio vėžio.

Gimdos kaklelio vėžys

Gimdos kaklelio vėžys

Pavyzdžiui, kartu atliktas citologinis ir ŽPV tyrimai leidžia moteriai ramiai gyventi penkerius metus.
Tai tyrimai, kurie gali aptikti net ne ligą, o jos rizikos veiksnius.

„Jei jie nustatomi, tuomet moteris privalo tikrintis dažniau. Visuomet akcentuojame, kad patikra yra skirta sveikam žmogui, o kai organizmas pradeda siųsti signalus, kad kažkas ne taip, tuomet jau būna diagnozuojama liga“, – sako D. Vaitkienė.

Koks gydymas taikomas?

Nacionalinio vėžio instituto gydytoja onkologė chemoterapeutė dr. Lina Daukantienė apgailestauja, kad beveik pusei moterų, nepaisant visų vėžio prevencinių, atrankos ir profilaktinių programų, gimdos kaklelio vėžys yra nustatomas tuomet, kai jau yra vietiškai pažengęs.

„Tuomet moterims yra taikomas suderintas chemoterapinis ir chemospindulinis gydymas, nes operuoti nebėra galimybės“, – sako L. Daukantienė

Pasak gydytojos, gimdos kaklelio vėžys yra liga, kurią galima diagnozuoti anksti, o susirgti prireikia dešimtmečio. Tai ne ta situacija, kai viskas greitai progresuoja, o išgydžius ikinavikinę ligą, išvengiama vėžio išsivystymo.

Ligos stadija diagnozės metu lemia, koks gydymo būdas bus taikomas, o tiksli diagnozė turi didelės įtakos išgyvenimo trukmei. Sergant pirmos stadijos gimdos kaklelio vėžiu 5-ius metus išgyvena daugiau nei 91 proc. moterų, vietiškai išplitus – 57,4 proc., esant metastazėms – 16,5 proc.

Maži gimdos kaklelio navikai dažniausiai gydomi chirurginiu arba spinduliniu metodu, kurie yra vienodai efektyvūs, didesni navikai – chemospinduliniu metodu (chemoterapija ir radioterapija).

Metastazavęs, persistuojantis ar atsinaujinęs po gydymo gimdos kaklelio vėžys yra blogos prognozės būklė, o gydymo tikslas tuomet – palengvinti simptomus ir pratęsti gyvenimą, nebloginant jo kokybės.

Vėlyvesnių stadijų gimdos kaklelio vėžys dažniausiai yra gydomas radioterapija ir chemoterapija. Europos Sąjungoje jau yra registruotas gimdos kaklelio vėžio gydymas biologine terapija, kuri kitaip dar vadinama taikinių terapija. Tai pažangiausias vėžio gydymo būdas, nes veikia specifinius biologinius procesus, kurie dažniausiai yra būtini vėžio augimui. Biologinei terapijai, skirtai gydyti gimdos kaklelio vėžį, priklauso monokloniniai antikūnai. Biologiniai vaistai labai tiksliai veikia specifinius vėžio procesus, todėl jie gali būti veiksmingesni už kitus gydymo metodus ir mažiau žalingi sveikoms, nepiktybinėms ląstelėms.

Kokio amžiaus moterys serga gimdos kaklelio vėžio?

Gimdos kaklelio vėžys yra jaunų ir darbingų moterų liga – dažniausiai ji diagnozuojama 35-44 metų moterims. Tačiau pasitaiko ir labai jaunų, kurioms vos per dvidešimt.

„Kai ateina 25 metų moteris, tai būna be galo skaudu, nes jei ji laiku būtų pasitikrinusi sveikatą, net neabejoju, kad vėžys būtų buvęs nustatytas anksčiau. Viskas galėjo būti išspręsta lengviau. Tačiau kokia situacija bebūtų, mes nenuleidžiame rankų ir raginame pacientes jų nenuleisti“, – sako dr. L. Daukantienė.

Pasaulyje gimdos kaklelio vėžys užima ketvirtą vietą tarp moterų piktybinių susirgimų. Jis yra viena dažniausių moterų mirties nuo vėžio priežasči. Kiekvienais metais nuo šio vėžio miršta daugiau kaip 260 000 moterų, trečdalis susirgusiųjų.

Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys užima trečią vietą tarp naujų diagnozuotų onkologinių moterų ligų. Didžiausias mirtingumas yra tarp 45-54 metų moterų.