Gimdos kaklelio vėžys yra viena dažniausių onkologinių ligų.

Kasmet pasaulyje diagnozuojama apie pusė milijono naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Europoje kas 18 minučių nuo gimdos kaklelio vėžio miršta moteris.

Lietuvoje gimdos kaklelio vėžiu kasmet suserga apie 500, o miršta apie 300 moterų.

Pagrindinė gimdos kaklelio vėžio atsiradimo priežastis yra žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Šiandien yra žinoma daugiau nei 100 ŽPV tipų. Pavojingi žmogui yra 40 tipų; iš jų 15 sukelia gimdos kaklelio vėžį. Iš tų 15 dažniausiai sutinkami 16 ir 18 ŽPV tipai, kurie sukelia gimdos kaklelio vėžį.

Į gimdos kaklelio epitelį patekusio viruso DNR pakeičia ląstelės genomą ir paleidžia onkoproteinus, kurie yra svarbūs normaliai ląstelei transformuojantis į vėžinę. Vokiečiui profesoriui Haraldui zur Hausenui (Harald zur Hausen) už gimdos kaklelio vėžį sukeliančio ŽPV atradimą 2008 metais buvo paskirta Nobelio premija. Profesorius paskelbė, kad žmogaus papilomos viruso onkogeniniai tipai sukelia gimdos kaklelio vėžį, tai paskatino profilaktinių vakcinų nuo ŽPV kūrimą.

Kaip apčiuopti šį moterų žudiką?

Vienas iš būdų sumažinti susirgimo gimdos kaklelio vėžiu riziką – reguliariai tikrintis sveikatą.

Citologiniai gimdos kaklelio tyrimai parodo ankstyvuosius patologinius gimdos kaklelio pokyčius, tad yra didelė tikimybė ligą sustabdyti ar pradėti laiku gydyti.

Europos komisija ir Europos gimdos kaklelio vėžio draugija kasmet paskutinę sausio savaitę skiria gimdos kaklelio vėžio profilaktikai. Jos tikslas yra priminti visoms moterims apie pavojų, o Europos valstybėms ir jų sveikatos politikams – jog privalo apsaugoti savo motinas, dukras ir seseris…