Gimdos kaklelio vėžys viena dažniausių onkologinių ligų.

Kasmet pasaulyje diagnozuojama apie pusė milijono naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Europoje moteris nuo gimdos kaklelio vėžio miršta kas 18 minučių.

Lietuvoje gimdos kaklelio vežiu kasmet suserga apie 500, o miršta apie 300 moterų.

Pagrindinė gimdos kaklelio vėžio atsiradimo priežastis yra žmogaus papilomos virusas. Šiandien yra žinoma daugiau nei 100 žmogaus papilomos viruso tipų. Pavojingi žmogui yra 40 tipų. Iš ju tik 15 sukelia gimdos kaklelio vėžį. Is tu 15 dažniausiai yra sutinkamas 16 ir 18 žmogaus papilomos viruso tipas, kuris sukelia gimdos kaklelio vėžį.

Į gimdos kaklelio epitelį patekusio viruso DNR pakeičia ląstelės genomą ir paleidžia onkoproteinus, kurie yra svarbūs normaliai ląstelei transformuojantis į vėžinę. Vokiečiui profesoriui Haraldui zur Hausenui (Harald zur Hausen) už gimdos kaklelio vėžį sukeliančio žmogaus papilomos viruso atradimą 2008 metais buvo paskirta Nobelio premija. Profesorius paskelbė, jog žmogaus papilomos viruso onkogeniniai tipai sukelia gimdos kaklelio vežį paskatino profilaktinių vakcinų nuo ŽPV kūrimą.

Kaip apčiuopti šį moterų žudiką?

Vienas is būdų sumažinti susirgimo gimdos kaklelio vėžiu riziką – reguliariai tikrintis sveikatą.

Citologiniai gimdos kaklelio tyrImai parodo ankstyvuosius patologinius gimdos kaklelio pokyčius, tad yra didelė tikimybė ligą sustabdyti ar pradėti laiku gydyti.

Europos komisija ir Europos gimdos kaklelio vėžio draugija kasmet paskutinę sausio savaitę skiria gimdos kaklelio vėžio profilaktikai. Jos tikslas yra šnekėti, kad nenublanktų ši problema, priminti visoms moterims apie pavojų, o Europos valstybėms ir jų sveikatos politikams – jog privalo apsaugoti savo motinas, dukras ir seseris…