„Turiu draugę, kuri susirgo krūties vėžiu, – Sveikatos apsaugos ministerijos kanclerė Odeta Vitkūnienė prisipažino gana artimai susipažinusi su šia liga. – Frazė „kiekviena diena brangi“, kai ją išgirdau, man ilgai skambėjo kaip mantra. Kiekviena moteris turėtų apie tai galvoti, tikrintis sveikatą, o susirgusi – gauti reikiamą efektyvų gydymą“.

O štai Nacionalinės krūties ligų asociacijos prezidentė Aušra Bružienė kalbėjo apie kiek kitokį draugą – vėžį: „Turi draugą, su kuriuo tu gyveni, su kuriuo keliesi, su kuriuo eini į darbą…. Ir su liga gali gyventi, džiaugtis gyvenimu. Gyvenimas tęsiasi.“

Tačiau, kad gyvenimas tęstųsi, būtinas ne tik optimizmas, medikų palaikymas ir supratimas – apie gydytojo ir paciento bendravimą spaudos konferencijoje kalbėjo dr. Birutė Brasiūnienė, Nacionalinio vėžio instituto Chemoterapijos skyriaus vedėja.

Kad gyvenimas ir su metastazavsiu krūties vėžiu būtų kokybiškas, būtinas ir efektyvus gydymas. Tam, kad gyvenimas padovanotų kuo daugiau tokių brangių dienų. Ir kas svarbiausia – toks gydymas jau yra, tik dar ne viskas prieinama Lietuvos moterims. Kaip sakė renginio moderatorė, pacientų organizacijos Onkologija.lt narė Ieva Kašauskaitė–Petrauskienė, vėžys – liga su daugeliu veidų. Ir jei susirgus viena jo forma prieinamas efektyvus gydymas, tai ištraukus mažiau laimingą bilietą, pavyzdžiui, metastazavusio HR+/HER2- krūties vėžio diagnozę, reikiamo gydymo galima ir nesulaukti, nes reikalingi medikamentai Lietuvoje dar nekompensuojami.

Dažnai girdimi argumentai – inovatyvus gydymas labai brangus – sulaukia kontraargumentų. „Precizinė medicina yra ne lėšų švaistymas, o taupymas, nes moteris gauna jai labiausiai tinkantį gydymą“, – kalbėjo Nacionalinio vėžio instituto (NVI) direktoriaus pavaduotoja mokslui ir plėtrai prof. Sonata Jarmalaitė.

Šią temą pratęsė Alina Comanescu, Europos vėžiu sergančių pacientų koalicijos (European Cancer Patient Coalition) narė. Kalbėdama apie būtinybę visų šalių pacientams užtikrinti jiems reikalingą efektyvų gydymą, pati du kartus jau susidūrusi su krūties vėžiu, baigdama savo pranešimą Lietuvos sveiktos politikams perdavė klausimą: „Kas yra efektyviau – ar paliatyvinis gydymas ar efektyvus gydymas?“ Sprendžiant šį klausimą A. Comanescu siūlė įvertinti ne tik gydymo, bet ir sergančios moters gyvenimo kokybės kainą.

„Esame nedidelė tauta, tad mąstant apie jos išlikimą brangi kiekviena gyvybė. Svarbu suvokti bendrystės jausmą – kiekvienas balsas yra brangus. Ir jei mano balsas gali nulemti žmogaus likimą, tai mažiausia, ką galiu padaryti. Esame vienoje valtyje, todėl darykime viską, kad plauktume“, – sakė viena iš projekto „Kiekviena diena brangi“ ambasadorių, „Knygos teatro“ vadovė, aktorė, režisierė Redita Dominaitytė.